تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۴۹
کد خبر : 2007

فائزه آذرسا

فرزین: نرخ مرکز مبادله ارز و طلا مرجع قیمت خواهد شد

فرزین: نرخ مرکز مبادله ارز و طلا مرجع قیمت خواهد شد
فرزین با بیان اینکه با توجه به نیاز مردم به اسکناس ارز در 600 صرافی و 150 شعب بانکی تلاش کرده ایم تمام نیاز مردم به اسکناس ارز را نیز تامین نماییم افزود: همانطور که قبل از این اعلام شده بود قرار است مرکز جدیدی با عنوان «مرکزمبادله ارز و طلا» را راه اندازی کنیم که دلیل این امر نیز این است که قصد داریم در این مرکز تمامی نیازهای واقعی مردم را به ارز تامین کنیم .

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: نرخ فعلی دلار که در بازار وجود دارد مورد قبول بانک مرکزی نیست.

محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی امروز اعلام کرد: نرخ فعلی دلار که در بازار وجود دارد مورد قبول بانک مرکزی نیست.

 

وی تصریح کرد: قصد داریم در مرکز مبادله ارز و طلای ایران کلیه نیازهای واقعی مردم به ارز را تامین کنیم و نرخی که در این مرکز شکل می گیرد نرخ مرجع برای قیمت گذاری است.

 

رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: نرخی که در این مرکز شکل می گیرد براساس منابع و مصارف ارزی و متغیرهای بنیادین اقتصاد کلان خواهد بود. تلاش ما این است که این نرخ یک نرخ مناسب خارج از انتظارات و حباب باشد و عرضه کنندگان از این منابع ارزی استفاده کنند.

 

*نرخ مرکز مبادله ارز و طلا مرجع قیمت گذاری خواهد شد

 

وی افزود: در طی ماه های اخیر بانک مرکزی تلاش کرده است که ارز لازم برای تمامی نیازهای واقعی کشور را به اندازه کافی تامین کند بر این اساس در سال جاری ارزی که در سامانه نیما برای واردات تمامی کالاهای موردنیاز کشور تامین شده به میزان 48درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است این در حالی است که نرخ ان در این مدت صرفاً 17 درصد رشد داشته است.

 

فرزین با بیان اینکه با توجه به نیاز مردم به اسکناس ارز در 600 صرافی و 150 شعب بانکی تلاش کرده ایم تمام نیاز مردم به اسکناس ارز را نیز تامین نماییم افزود: همانطور که قبل از این اعلام شده بود قرار است مرکز جدیدی با عنوان «مرکزمبادله ارز و طلا» را راه اندازی کنیم که دلیل این امر نیز این است که قصد داریم در این مرکز تمامی نیازهای واقعی مردم را به ارز تامین کنیم .

 

وی با بیان اینکه متاسفانه نرخی کنونی در بازار بدلیل مسائل انتظاراتی نرخ مورد قبول ما در بانک مرکزی نیست گفت: نرخی که در مرکز مبادله ارز و طلا کشف و اعلام می شود نرخ مبنا و مرجع قیمت گذاری در بازار خواهد شد.

 

وی افزود: به همین دلیل تلاش کرده ایم مرکز مبادله ارز و طلا را راه اندازی کنیم که بر اساس برنامه ریزی انجام شده فردا ساعت 11 شاهد افتتاح این مرکز خواهیم بود البته ساختمان جدیدی نیز برای آن خریداری شده و قبل از عید به این مکان منتقل می شود لیکن اکنون به صورت موقت در بازار متشکل ارزی شروع به فعالیت خواهد کرد.

 

فرزین با بیان اینکه در مرکز مبادله ارز و طلا تالار حواله را راه اندازی خواهیم کرد گفت: در تالار حواله بخشی از فروش ارز صنایع مختلف از جمله پتروشیمی،فولاد،صنایع غذایی ارز آنها در مرکز مبادله عرضه خواهد شد و به نیازهای متختلف اختصاص می یابد.

 

*ادامه تخصیص ارز 28 هزار و 500 تومانی به کالاهای اساسی و تجهیزات پزشکی

 

وی در خصوص نرخ بازار مبادله ارز و طلا نیز گفت: نرخی که در مرکز مبادله ارز و طلا شکل می گیرد بر اساس منابع و مصارف ارزی و متغییرهای بنیادین اقتصاد کلان خواهد بود و تلاش می کنیم این نرخ قطعاً مناسب و خارج از انتظارات و حباب باشد که بر این اساس هم عرضه کننده و هم متقاضی از منابع ارزی کشور استفاده نمایند.

 

وی افزود: ما همچنان تامین ارز کالاهای اساسی و تجهیزات پزشکی و سایر نیازهای قبلی را با نرخ 28 هزار و 500 تومان ادامه خواهیم داد و ارز انها را از محل فروش نفت و میعانات نفتی و گازی تامین می کنیم.

 

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص تامین ارز به صورت اسکناس برای مصارف خدماتی نیز گفت: همانطور که قبلاً نیز تاکید کرده ایم باید روش تامین ارز سرفصل خدمات کمی متفاوت شود و در طی این مدت تلاش بسیار خوبی در بانک مرکزی انجام شد که 68 قلم نیاز خدماتی شناسایی شد که ارز مورد نیاز این دسته از جمله ارز مسافرتی،پزشکی، دانشجویی در این مرکز باید تامین شود.

 

وی افزود: برای تامین ارز خدماتی سامانه هایی طراحی شده است که مردم می توانند با مراجعه به آنها ، نیازهای ارزی خود را ثبت کنند که در ادامه مستندات آنها توسط نهادهای ذیربط بررسی می شود به عنوان مثال برای ارز دانشجویی وزارت علوم و برای پزشکی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مدارک لازم بررسی می شود که در صورت تایید ارز انها توسط بانک مرکزی تامین خواهد شد و بانک مرکزی تمام نیازهای واقعی ارزی مردم را در این سامانه تامین خواهد کرد.

 

فرزین با بیان اینکه در شرایط کنونی بانک مرکزی تلاش خواهد کرد از تمامی تجربیات و آموزه های گذشته کشور در حوزه ارز استفاده کند تاکید کرد: استفاده از تجارب گذشته به منظور به حداقل رساندن نوسانات ارزی  است  و ان اشاله ثبات در بازار ارز را برقرار کنیم.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.